انواع بندهای ساعت های مچی :

یکی از اجرای مهم در ساعت های مچی ، بند ساعت می باشد. انواع بندهای ساعت موجود در بازار عبارتند از بند چرمی ، پلاستیکی یا رابر ، فلزی .

ساعت بند چرمی:

بهترین نوع ساعتهای با بند چرم ، از چرم طبیعی می باشند که تولید کشور ایتالیاست. لازم به ذکر است فقط لایه نازک رویه و زیر بند ساعت از چرم طبیعی است و ضخیم بودن بند ساعت دلیل بر کیفیت بهتر آن نمی باشد چون مابین لایه رویه و زیره تکه پلاستیک استفاده می شود که بند ساعت ظاهر ضخیم تری داشته باشد .

در واقع خیلی مشکل است که بند ساعت ساخته شده از چرم طبیعی  یا چرم مصنوعی را از هم تشخیص داد ولی ساده ترین راه این است که در حد چند ثانیه نه بیشتر بند چرمی را با فندک حرارت دهیم ، چرم های مصنوعی با کوچکترین حرارت جمع شده و از بین می رود ولی چرم طبیعی ظاهر خود را حفظ نموده و دچار تغییر حالت نمی گردد.

ساعت بند پلاستیکی یا رابر:

بند برخی از ساعتها از پلاستیک ساخته می شود این بندها اصولاً دارای رنگهای مختلفی می باشند و بسیار سبک و ارزان بوده برای افرادی که حساسیت پوستی به انواع فلزات دارند بهترین گزینه به شمار می آیند.

ساعت بندفلزی : 

و اما در مورد ساعتهای با بند فلزی معمولاً جنس بند این ساعتها استیل ،برنج ،تیتانیوم ،طلا ،نقره و روی می باشد.

۱- استیل : انواع استیلی که در ساخت ساعت استفاده می شود غالباً بر این سه نوع می باشد و هیچ کدام دچار خوردگی عرق دست و زنگ زدگی نمی شوند ولی تفاوت انها در انعطاف پذیری و ضد حساسیت بودن می باشد.

استیل ۳۰۴: این استیل معمولاً در ساعتهای ارزان قیمت و ساعتهای کپی استفاده می شود.

استیل  L 316: این نوع استیل که فقط دو یا سه کشور تولید شمش آن را دارند ضد حساسیت است و حتی وقتی هم در محلول اسید سولفوریک گذاشته شود دیرتر از استیل ۳۰۴ خورده می شود که معمولاً درساعتهای خوب دنیا از این نوع استیل استفاده می نمایند.

استیل ۹۰۴: این بهترین نوع استیل می باشد که فقط برندهای لوکس luxury از آن استفاده می کنند انعطاف پذیرتر از مابقی استیلهای ذکر شده و مقاوم تر در اثر خوردگی اسید می باشد .نسبت به بقیه فلزات پرداخت آن براق تر و زیباتر می شود.

۲- برنج : فلزی که در سالهای گذشته در ساخت ساعت بسیار متدوال بوده است. در ساعتهای تولید شده با این فلز ،فلز دچار خوردگی توسط عرق دست طی زمان استفاده می گردد ولی از فلز روی بهتر می باشد.

۳-تیتانیوم : فلزی که ماهیتاً دارای رنگ خاکستری بوده و دچار خوردگی نمی شود ، سبک و آنتی آلژی می باشد.

۴- طلا: فلز گرانقیمتی که اگر در ساعت استفاده شود به همراه نگین های برلیان و موتورهای گرانقیمت ساخت کشور سوئیس استفاده می شود و فقط برندهای لوکس luxury از آن استفاده می نمایند.

۵-نقره : این فلز به ندرت در ساخت ساعت استفاده می شود ولی معمولاً همراه نگین های درخشنده در قاب و بند استفاده می شود.

۶- روی: فلز ارزان قیمتی که غالباً برای ساخت ساعتهای زیر مبلغ ۱۰۰ هزار تومان کار برد دارد و بالاخص از این فلز در قاب ساعت استفاده می گردد. این فلز نرم می باشد و در اثر استفاده دچار خوردگی می شود و آبکاری این نوع فلزات ماندگاری زیادی ندارد.

plastic_watchband plastic_watchband2